Części do maszyn wykonane z ceramiki cieszą się coraz większym zainteresowaniem w wielu branżach. I choć taki materiał nadal niekoniecznie kojarzy się z przemysłem, to może okazać się strzałem w dziesiątkę i niekiedy nawet poważną konkurencją dla metalu. Sprawdź, dlaczego warto zdecydować się na zakup ceramicznych części do maszyn.
Wysoka trwałość i wytrzymałość
Ceramiczne części do maszyn są niezwykle trwałe i odporne na zużycie, co oznacza, że nie wymagają częstych wymian. Są również odporne na korozję, uszkodzenia mechaniczne i inne uszkodzenia, co dodatkowo przedłuża ich żywotność. Na dodatek części z ceramiki dobrze radzą sobie w kontakcie z wysokimi temperaturami i innymi czynnikami zewnętrznymi, dzięki czemu są naprawdę niezawodne.
Co więcej, komponenty ceramiczne mogą nawet być twardsze niż niektóre metale. Z tego powodu doskonale sprawdzają się w przypadku prac o wysokim stopniu zużycia materiału. Ponadto ceramika wyróżnia się wysoką odpornością na ścieranie, co również ma wpływ na żywotność i długość okresu użytkowania wykonanych z niej części do maszyn. Do czynników powodujących zmniejszone tarcie można zaliczyć twardość i lekkość materiału.
Techniczne właściwości ceramiki
Ceramika znajduje zastosowanie w budowie maszyn również ze względu na swoje właściwości techniczne. Ważną kwestią jest to, że ma niski współczynnik rozszerzalności cieplnej. W praktyce oznacza to, że może zachować integralność strukturalną w wysokich temperaturach. Dzięki temu można zastosować ją np. w okładzinach pieców czy też przy filtracji gorących gazów. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż części z ceramiki są dobrym izolatorem elektrycznym. To z kolei pozwala na wykorzystanie ich w elektryce i elektronice np. w powłokach izolacyjnych.
Ponadto ceramika jest ceniona ze względu na stabilność wymiarową, czyli zdolność do zachowywania swoich kształtów i rozmiarów nawet pod wpływem naprężeń i zmian temperatury. Jest to istotne w przypadku np. precyzyjnych elementów takich jak dysze i łożyska. Komponenty ceramiczne są też nietoksyczne i biokompatybilne, dlatego mogą być stosowane w świecie medycyny. Ich niewątpliwą zaletą jest także emitowanie niskiego poziomu hałasu podczas pracy, co jest szczególnie ważne w przypadku urządzeń używanych w środowiskach wrażliwych na hałas.
Oszczędność energii i pieniędzy
Ceramiczne części do maszyn charakteryzują się wysoką wydajnością energetyczną, czyli zużywają mniej energii podczas pracy. Pozwala to na obniżenie kosztów produkcji i tym samym zwiększenie zysków. W obliczu nieustannie rosnących cen energii elektrycznej jest to naprawdę ważne. Ponadto niższe zużycie energii jest również korzystne dla środowiska naturalnego.
Co więcej, zastosowanie elementów ceramicznych może być tańszym rozwiązaniem. Choć same części wykonane z ceramiki mogą być droższe, to przez większą trwałość nie wymagają częstej wymiany. To z kolei pozwala na spore oszczędności, dzięki czemu inwestycja może dość szybko się zwrócić. Lekkość części z ceramiki zmniejsza obciążenie maszyn, co powoduje również mniejsze zużycie sprzętu.